PIENIŲ MEDUS
Prisiskinti pienių žiedų, palaikyti krepšyje per naktį, kad vabaliukai išsilakstytų, nukarpyti arba nuskabyti žiedlapius, sumaišyti 1:2 su medumi ir suplakti. Laikyti šaltai. Vartoti po 1-2 šaukštelius kasdien. Skanu ir sveika J
SVEIKATINANTYS KOKTEILIAI
14 receptas
Sudėtis: ćija, apelsinas, ananasas, bananas, śermukśnio ūgliai, siauralapio gauromečio ūgliai, garśva, kiaulpienes żiedai.
13 receptas
Sudètis: mirkytos ćijos sèklos, ananaso riekutė, apelsinas, bananas, żolelės (garśva su koteliais, kiaulpienės žiedai su koteliais), puśų kankorėžiukai, porą šaukśtų aronijos sulčių, vanduo. Suplakti. Skanaus!
12 receptas
Sudetis: mirkyti linai, avokadas, kriauśė, apelsinas, mėgstamos žolelės, 2-3 kiaulpienių žiedai su kotais saliero stiebo gabaliukas, vanduo, (arba obuolių sulčių).
11 receptas
Sudètis: mirkyti linai, mango, kriauśė, erśketrožių vaisiai, obuolių sultys, gudobelės pumpurai, žolelės ir kiaulpienės žiedai su koteliais. Jeigu neturite erśketrožių naudokite razinas, jos irgi tiks śirdelei. Suplakite ir skanaus!
10 receptas
Sudėtis: mirkyti linai ir mirkytos džiovintos spanguolès obuolys, bananas, apelsinas, žolelės (notrelė, garśva, petražolė, tramažolė, kiaulpienės żiedai su koteliais), vanduo. Suplakti ir skanaus!
9 receptas
Sudètis: avokadas, obuolys, pamirkytoS moliūgo sėklos, saliero koto gabaliukas, śaukśtelis malto krieno, kiaulpienès żiedai su koteliai, garśva, dilgėlė, petražolė, vanduo arba obuolių sultys. Suplakti ir skanaus!
8 receptas
Sudėtis: kriauśė, bananas, garśva, kiaulpienių żiedai su koteliais, barbariso sėklos, vanduo, imbiero gabaliukas. Suplakti ir skanaus!
7 receptas
Sudėtis: mirkyti linai, avokadas, mango, graikiniai rieśutai, żolelės (pasirinktinai) kiaulpienių žiedai su koteliai, klevo žiedai, obuolių sultys ir malta kiaulpienes śaknelė. Suplakti ir skanaus!
6 receptas
Sudėtis: mirkyti linai, 3 kiaulpienės žiedai su koteliais, mėgstamos žolelės, kriauśė, saliero koto gabaliukas, bananas, vanduo ir obuolių sultys su cinamonu. Suplakti. Skanaus!
5 receptas
Sudėtis: mirkyta ćija, bananas, žolelės (garśva, dilgèlės) kiaulpienes žiedai su koteliais, obuolių sultys ,imbiero gabaliukas ir daigintos saulėgrążos (dalį suplakti, kitą dalį paberti ant kokteilio). Suplakti..Skanaus!
4 receptas
Sudėtis: bananas, apelsinas, obuolys, žolelės (mėgstamos) 3 kiaulpienės žiedai su koteliais, imbiero gabaliukas, vanduo (aś su obuolių sultimis) ir gerai suplakti. Ant viršaus užbėrti pamirkytų graikinių rieśutų. Labai jau gardus kokteilis!
3 receptas
Sudėtis: mirkytos čija sèklos, kiaulpienės žiedai su koteliais, garśva, dilgėlė, builius, plautės lapas ir żiedas, obuolys, apelsinas, vanduo ir cinamonas. Gerai suplakti ir skanaus!
2 receptas
Sudėtis: mirkyti linai, obuolys, apelsinas, kiaulpienės żiedai su koteliais, dilgėlės, garśvos ir petražolės lapai.200 ml obuolių sulćių , 200 ml vandens. Suplakti. Užberti keletą juodųjų serbentų pumpurų. Skanaus!
1 receptas
Sudėtis: mirkyti linų sėmenys, bananas ir skiltelė mango, 3 kiaulpienės žiedai su koteliais, po pora lapelių garśvos, builiaus, dilgėlės, 200 ml obuolių sulćių, 200 ml beržų sulos,.
Gerai suplakti ir gardumėlis!
KOPŪSTAI RAUGINTI SU KAMBUČIA
Šviežius kopūstus supjaustyti, užpilti arbatos grybo gėrimu, palaikyti 3-5 paras ir valgyti.
BUROKĖLIŲ TROŠKĖ
Burokėlis (keptas arba virtas),
0,5 stiklinės obuolių sulčių,
krieno padažas,
svogūnas,
mungo pupelės,
alyvuogės.
Keptuvėje pakaitinti lydytą sviestą, suberti smulkintą svogūną, sudėti sutarkuotą burokėlį, daigintas mungo pupuoles, paskaninti krieno padažu, įpilti obuolių sulčių ir viską patroškinti. Prie šio skanaus karšto patiekalo labai tinka alyvuogės arba mėgstamas sūris. Patariu pasigaminti šią sveikai gardžią burokėlių troškę šaltą žiemos dieną. Skanaus!
Užtepėlė “LENGVUMAS”
Maža cukinija,
obuolys,
avokadas,
česnako skiltelė,
laimo citrina,
druska .
Susmulkinti daržoves, iš citrinos išspausti sultis ir suplakti viską maišytuvu. Galima įdaryti pomidorus arba tiesiog mėgautis daržovėmis.
Šis patiekalas tiks karštą dieną. Skanaus.
Pyragas “ŠILO UOGA”
1 l kefyro,
150 g aliejaus,
150 g rudo cukraus,
3 stiklinės miltų,
3 stiklinės šilo uogų,
šaukštelis sodos nugesintos,
šaukštelis ciberžolės (arba kerobo)
Kefyrą suplakti su aliejumi, suberti cukrų, sodą, ciberžolę ir dar kartą paplakti, sudėti miltus ir suplakti tešlą naminės grietinės tirštumo (geriau tirštesnę). Atsargiai suberti uogas apmaišyti, supilti į formą ir kepti orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje 20 min. Kam tinka, į tešlą galima įdėti porą kiaušinių.
Skaniukas “AGRASTAI DATULIŲ PATALE”
Agrastą įvynioti į datulę, pridėti mėtos lapelį ir mėgautis skoniu.
GAVĖNIOS KOŠĖ
Mažame kiekyje vandens išvirti svogūną (susmulkintą), morką (supjaustyti skrituliukais), bulvę. Viską sudėti į verdantį vandenį, baigiant virti suberti žolelių prieskonius, įdėti truputį lydyto sviesto ir sugrūsti arba suplakti. Prie košės gardu žirneliai su raudonėliu ir petražole ar dar kokiais žalumynais. Manau gardu būtų špinatų padažas. O jį taip gaminti, nupilti daržovių nuovirą ir į jį sudėti špinatus, suplakti, dar galima įdėti avokado.
PAGARDAS
Išmirkyti ir sumalti džiovintas slyvas, paskaninti medumi, kadugio uogomis, mirkytomis ir smulkintomis saulėgrąžomis. Valgyti tinka net su morka.
MEDUOLINĖS BANDELĖS "ŠPOKIUKAI"
250 g ruginių miltų,
250g kvietinių miltų,
pusę kg medaus,
po žiupsnelį imbiero, cinamono, maltų gvazdikėlių, kvepiančiojo pipiro.
Miltus pakaitinti iki rudumo, medų užkaitinti. Viską suberti į miltus ir užpilti karštu medumi ir dar pridėti žiupsnelį gesintos sodos ir šaukštą gero konjako. Tešlą suminkyti, kad neliptų prie pirštų. Formuoti norimas formas ir kepti 180 °C temperatūroje 20 min. Iškepus apdengti, kad nesukietėtų.
SPURGYTĖS
1 dalis saulėgražų sėklų,
1 dalis aguonų sėklų,
1 dalis kanapių sėklų,
1/3 dalis džiovintos mėlynių (arba bruknių, šermukšnių,
Šaukštas kokoso aliejaus,
2-3 šaukštai medaus
Sėklas 2-4 val. pamirkyti, išdžiovinti, sumalti. Sudėti uogas, medų, kokoso aliejų ir išmaišyti. Formuoti spurgytes, apvolioti džiovintų morkų arba moliūgo milteliuose. Palaikyti keletą valandų šaldytuve ir valgyti. Puikiai tiks prie arbatos.
KANAPINIAI BLYNELIAI
Sumaltas kanapių sėklas (galima naudoti šaltu būdu spausto aliejaus išspaudas, nes sėklose dar pakankamai visko likę), smaišyti su pilno grūdo miltais, įpilti vandens ir suplakti skystos grietinės konstitencijos tešlą. Į nekarštą keptuvę, pateptą lydytu sviestu, pilti tešlos ir lėtai kepti. Labai gardu su trintomis spanguolėmis, alyvuogėmis ar užgerti kanapiu pienu
Puoduke matosi, kiek po išspaudimo dar aliejaus likę. Taip kad siūlau pilnavertį maistą, užaugintą Lietuvoje. Jeigu kanapės atvežtinės,neturėsite tokių žalsvų miltelių ir tokio balto pieno. Atvežtinės kanapės jau neturi daug vertingų medžiagų, todėl ir sakyti, kad pilnavertės, jau negalime.
RAUDONA MIŠRAINĖ "LABAS RYTAS"
Burokėlis(žalias,virtas,keptas,raugintas)pagal norą,
morka,
pusę avokado,
pusę stiklinės mirkytų graikinių riešutų.
šaukštas citrinos sulčių, prieskoniai.
Burokėlį, morką sutarkuoti, avokadą gabaliukais, riešutus pasmulkinti. Viską sumaišyti,pagardinti prieskoniais.
OBUOLYS, ĮDARYTAS SALOTOMIS „TRIMS KARALIAMS“
Stiklinė raugintų kopūstų,
0,5 siklinės tarkuoto moliūgo [šviežio),
5 šaukštai daigintų saulėgražų,
šaukštas linų sėmenų,
šaukštas linų sėmenų aliejaus,
truputis skanskonių,
žiupsnelis kolytos (dirvinės čiužutės) sėklų,
kepti obuoliai.
Raugintus kopūstus nusunkti, sutarkuoti moliūgą, viską sumaišyti su daigintomis saulėgrąžų sėklomis, įberti linų sėmenų, pagardinti aliejumi ir mėgstamais skanskoniais ir kolytos sėklomis. Šiomis salotomis įdaryti keptus obuolius.
SALOTOS „TRIMS KARALIAMS“
Stiklinė raugintų kopūstų,
0,5 siklinės tarkuoto moliūgo [šviežio),
5 šaukštai daigintų saulėgražų,
šaukštas linų sėmenų,
šaukštas linų sėmenų aliejaus,
truputis skanskonių.
Raugintus kopūstus nusunkti, sutarkuoti moliūgą, viską sumaišyti su daigintomis saulėgrąžų sėklomis, įberti linų sėmenų, pagardinti aliejumi ir mėgstamais skanskoniais.
SKANIUKAS „UŽ SVEIKĄ LIETUVĄ“
Nuluptą apelsiną, supjaustyti (jei yra, pašalinti sėklas), sudėti į mikserį, įberti 1-2 valg. šaukštus maltų kokoso drožlių ir įpilti arbatinį šaukštelį kokoso aliejaus (pašildyto,kad būtų skystas), paskaninti cinamonu ir medumi. Viską suplakti ir valgyti atšaldytą. Galima šiuo kremu įdaryti figą, papuošti ir atrodys kaip žiemos gėlės. Bus jauku, šilta, o valgant skanu. J
MUNGO PUPELIŲ IR AVOKADO PASTA
Stiklinę daigintų mungo pupelių ir avokadą sutrinti plaktuvu, pagardinti druska, krienais arba česnaku, įpilti šaukštą svarainių sulčių, 100 ml mineralinio vandens.
Pomidoras, įdarytas šia pasta, paskaninta dirvine čiužute ir daigintomis sėklomis (dobilo,liucernos) bus nuostabaus skonio.
ĮDARYTAS RIEŠUTAIS POMIDORAS
100 g mirkytų (24 val.) graikinių riešutų,
2 didelės morkos,
2 skiltelės česnako,
malto kumino,
druskos,
smulkintų petražolių,
pusės citrinos sulčių.
Išskobti pomidoro sėklas ir įdaryti šiuo įdaru: riešutus ir morkas sumalti, sudėti prieskonius, gerai sumaišyti.
Puošti daigintomis sėklomis.
SALDUMYNAS "RIEŠUTINIS SALDAINIS"
2 stiklinės kokoso drožlių,
stiklinė migdolų,
2 valgomi šaukstai kokoso aliejaus,
2 šaukstai medaus,
0,5 stiklinės džiovintų spanguolių,
Sumalti kokoso drožles, migdolus (mirkytus ir nuvalytus), sudėti į masę likusius produktus,suminkyti, formuoti rutuliukus ir pavolioti moliugu miltuose.
MIŠRAINĖ "RUDENĖLIS"
Daigintas Mungo pupeles sumaišyti su raugintu moliūgu ir pašlakstyti moliūgų raugu.
UŽTEPĖLĖ „AGURKĖLIS“
Agurką, pusę avokado, česnako 1-3 skilteles, (galima dar krapų), truputį druskos suplakti mikseriu ir turėsime gaivią užtepelę. Valgyti su daržovėmis arba skrebučiais.
RAUDONOJI UŽTEPĖLĖ
Raugintus burokėliius, padaigintas saulėgrąžas, citrinos sultis, česnako skiltelę (galima dar mėgstamų žolelių (baziliko ar čiobrelio) pridėti) suplakti mikseriu. Papuošti saulėgražų sėklomis ir agurko griežinėliais.
ĮDARYTA PAPRIKA
Papriką įdaryti cukinijos „spageti“ makaronais (surtarkuoti tam skirta tarka),
užpilti pakeptomis voveraitėmis. Garnyrui vartoti akurką ir avokadą.
SLYVŲ SKANIUKAS, SKIRTAS bALTIJOS KELIO 25-MEČIUI
Mėlynas slyvas perpjauti, išimti kauliukus ir truputį minkštimo.
Minkštimą sumalti su mirkytomis datulėmis ir saulėgrąžomis.
Gautą masę sudėti į slyvų puseles ir papuošti žiedais.
Skanaus!
LINŲ SĖMENŲ PAPLOTĖLIS
Linų sėklas išmirkyti ir parą padaiginti, įbėrus juodųjų serbentų uogų suplakti blenderiu.
Gautą masę papilti plonu sluoksniu ir ant jo užberti mėgstamas sėklas.
Išdžiovinti 40 laipsnių temperatūroje.
RIEŠUTŲ SŪRIS
200g makadamių riešutų,
1/2 šaukštelio himalajų druskos,
1 arb. šaukštelis tarkuotos citrinos žievės,
2 arb. šaukšteliai levandų žiedų.
Riešutus nuplauti ir pamirkyti 3 val. Po to juos susmulkinti blenderiu su trupučiu vandens. Gauti masę sukrėstį į sūrmaišį ir paslėgti, kad ištekėtų vanduo (apie 4-5 val.). Tada masę sudėti į indą, kuriame būtų patogu maišyti. Suberti druską, tarkuotą citrinos žievę, levandų žiedus. Gerai išmaišyti. Suformuoti norimos formos sūrį ir dar pavolioti levandų žieduose. Sūrį valgyti užtepus ant duoniukų, salotų lapų ar cukinijos. Skanaus!
DUONOS PYRAGAS "GARDUMĖLIS"
Sukietėjusią juodą duoną užpylti vandeniu, atsileidusią sutrupinti, pridėti džiovintų vaisių, įberti truputį traiškytų rugių ir iškepti.
PATIEKALAI IŠ ŽIEDŲ IR NE TIK...
(programa "Slėpiniai žieduos")
Gegužės mėnesį kasdien po naują patiekalą
1. "PUKETUKAS"
Džiovintas spanguoles ir razinas sumalti,
iš gautos masės suformuoti rutuliukus ir pavolioti pienių žiedlapiuose.
2. GEGUŽINĖ UŽTEPĖLĖ
Žiedeliais susmulkintą porą patroškinti lydytam svieste, suberti sumaltus linų sėmenis,
įpilti truputį vandens ir pakaitinti, kol išbrinks. Skaninti pagal skonį aštresniais prieskoniais.
Papuošti meškinio česnako žiedais, kurie skoniu puikiai dera prie užtepėlės.
3.PIENIŲ ŽIEDŲ SKANĖSTAS
Kiaulpienių žiedai,
medus,
vanduo,
šafranas,
agaras
Į litrą vandens sudėti stiklinę medaus, pusę šaukštelio šafrano (galima be jo), šildyti, kol ištirps medus,
tada supilti išbrinkytą agarą (2 šaukštai miltelių išbrinkyti vandenyje) pakaitinti ir užpilti ant jau paruoštų žiedų formoje. Papuošti obelų ar kitais žiedais.
4. PIENIŲ ŽIEDŲ SKANĖSTAS "MOTULEI", SKIRTAS MOTINOS DIENAI
5. EGLĖS ŽIEDŲ ARBATA
6. LIETINIAI SU MEŠKINIO ČESNAKO LAPAIS
7. PIENKOČIŲ RŪGŠTALAS
Žiedus panadojus medui, lieka koteliai, o juose, kaip žinome, yra daug naudingų medžiagų.
Kotelius susmulkinti ir užpilti arbatos grybo ir medaus vandeniu.
Galima ir parauginti. Jeigu neturite arbatos ar kito grybo, užpilkite raugintų kopūstų rasalu.
Skanaus ir geros sveikatos!
8. PIENĖS ŽIEDŲ SALDUKAI
Pienės žiedus pamirkyti kiaušinio baltyme bei palmių cukruje ir išdžiovinti.
9. UŽTEPĖLĖ „ŽYDĖJIMAS“
Avokado minkštimą sumaigyti šakute, pridėti susmulkintų meškinio česnako lapų,
truputĮ mėgstamų prieskoninių žolelių (tinka bazilikas, raudonėlis).
Suformuoti rutulį aplink apibarstyti susmulkintu meškiniu česnaku.
Puošti žiedais (meškinio česnako, obels, našlaitės ,kiaulpienės).
Užtepėlę gardu tepti ant trapučių, agurko griežinėlio, duonytės. Skanaus!
10. SVOGŪNŲ ŽIEDELIAI
Svogūnų roputes supjaustyti žiedeliais.
Į keptuvę įpilti šlakelį aliejaus, įdėti šaukštą medaus ir suberti svogūnų žiedelius,
tada užberti pipirų, druskos ir lengvai kaitinti, kol medus karamelizuosis.
Tada suberti obuolio griežinėlius, apibarstytus su cinamonu, ir uždengti, kad garai suminkštintų.
Tepti ant paskrudintos ir česnaku įtrintos duonos. Skanu ir sveika.
11. PARAUGINTOS KIAULPIENĖS
Kiaulpienių kotelius susmulkinti, žiedus sveikus arba tik žiedlapius sudėti į stiklainį
ir užpilti sultimis nuo raugintų kopūstų ir įdėti truputį (šaukštelis pusės litro stiklainiui) medaus.
Parauginti porą dienų ir valgyti.
12. SVOGŪNO ŽIEDELIAI SU BUROKĖLIAIS
Svogūno roputės žiedeliai (gali būti pamarinuoti), į juos įdėtas raugintas burokėlis,
pagardintas meškinio česnako žiedais.
Burokėlius galima pašlakstyti trupučiu aliejaus.
Valgyti su rugine duonyte.
13. RIDIKĖLIŲ SALOTOS "ŽIEDAI"
Ridikėlių lapus smulkiai susmulkinti (skaniau), ridikėlius supjaustyti,
užpilti rauginto kopūsto sultimis ir pagardinti meškinio česnako žiedais.
14. BULVIŲ KOŠĖ SU MEŠKINIO ČESNAKO LAPAIS IR ŽIEDAIS
Bulvių košę (išvirti bulves ir sutrinti su lydytu sviestu) suformuoti kaip riestainį,
o į vidurį sudėti meškinio česnako lapus su prieskoniais skanintu rūgpieniu.
Papuošti meškinio česnako žiedais ir ridikėlių skrituliukais, kuriais galima kabinti košę.
15. SALOTOS "MANDALA"
16. KREKENOS BLYNAI
Truputis krekenos, sutirštintos miltais, iš kurios kepamas blynas kaip lietinis.
Valgomas vienas arba su uogiene.
17. MORKŲ KOŠĖ SU ŽIRNELIAIS
Išsivirti morkų košę:
nuskustas morkos smulkiai supjausčius užpilti vandeniu ir virti, kol suminkštės,
tada nusunkti , įdėti lydyto sviesto ir sugrūsti.
Košę sudėti į lėkštę ir apibarstyti virtais ar konservuotais žirneliais,
pridėti rauginto agurko skiltelę.
Papuošti žiedais.
18. RAUGINTAS POMIDORAS ĮDARYTAS MORKŲ KOŠE
Išskobti rauginto pomidoro vidų ir į susidariusią tuštumą įdėti morkų košės (receptas 17).
Košės viršų apdėti išskobtomis pomidoro sėklomis, papuošti žiedais.
19. DARŽOVIŲ IR RYŽIŲ ŠIUPINYS
Mažame kiekyje vandens truputį patroškinti daržoves:
morkas, žirnelius, šparagines pupeles, svogūnus ir suberti mirkytus ryžius ir viską gerai ištroškinti,
skaninti mėgstamais prieskoniais ir lydytu sviestu arba aliejumi.
20. DILGĖLIŲ SĖKLŲ DESERTAS
Sumaišyti šaukštą maltų dilgėlių sėklų , 3 šaukštus medaus ir vieną nedidelį bananą.
Viską gerai suplakti. Desertas - vaistas.
Galima papuošti trintaomis erškĖtrožėmis su saulėgrąžom ant banano griežinėlio.
Sveika, skanu, gražu.
21. PAVASARIO SALOTOS
Sutarkuoti paraugintus burokėlius, susmulkinti rukolos salotas,
pakepinti moliūgo sėklas, viską sumaišyti ir paskaninti aliejumi,
galima įdėti kubeliais supjaustyto mocarelos sūrio
( jeigu vartojate pieno produktus).
22. RUGPIENIO UŽTEPĖLĖ SU RIDIKĖLIAIS
Rūgpienį sušaldyti šaldymo kameroje. Po to jį sukrėsti į marlę ir leisti išvarvėti vandeniui.
Ridikėlius supjaustyti smulkiais kubeliais,
įdėti truputį druskos ir prieskoninių žolelių, sumaišyti su rugpienio užtepėle.
Valgyti su ridikėlio skridinėliu ar juodos duonos riekele.
Būsi sveikas, kaip ridikas.
23. AVOKADO UŽTEPĖLĖ
Avokado minkštimą sutrini su trupučiu citrinos sulčių, druskos, česnako skiltele. Įberti daug susmulkintų krapų. Papuošti sėklomis.
Tepti ant duoniuko ar rugines duonos ir valgyti - tikras gardumėlis.
24. PIENKOČIŲ IR ERŠKĖTROŽĖS ŽIEDLAPIŲ DRAUGYSTĖ
Valgis gimęs Pažaislio vienuolyne, „Šermukšnėlės“ stovykloje-mokykloje.
25. SALOTOS „ LAIVELIS“
Marinuotus jūros kopūstus (galima ir nemarinuotus,
tik tada reikėtų paskaninti citrinos sultimis, druska ir prieskoninėmis žolelėmis pagal skonį),
tarkuotą morką, avokado minkštimą sumaišyti, gerai sutrinti šakute,
dėti ant duoniuko ar juodos duonos riekės ir valgyti.
26. ĮDARYTA PAPRIKA „GAIVUMĖLIS“
Raudonąją papriką įdaryti tokiu įdaru: raugintą burokėlį supjaustyti kubeliais,
sukapotį saliero lapkotį, sutrinti avokadą, susmulkinti rukolą,
užberti žiupsnelį kedrų riešutų, truputį druskos, sumaišyti, įdaryti ir valgyti. Skanaus!
27. UŽTEPĖLĖ „DRAUGYSTĖ“
Sumaigyti avokado minkštimą, pašlakstyti citrinos sultimis, įdėti susmulkintą saliero lapkotį, daigintų mungo pupelių, truputį priekoninių žolelių ir viską smulkintuvu gerai sutrinti. Sudėti į pomidoro ar avokado žievę. Arba tiesiog tepti ant duoniukų ir mėgautis nuostabiu skoniu. Tinka ir ant salotos lapo.
28. MEDUS ŠIRDELEI
Žiupsnelį erškėtrožių žiedlapių suplakti su keleta šaukstų medaus.
Turėsite kvapnų, praturtinta vitaminais medų. Nuostabus priedas desertams.
29. BRAŠKIŲ SALDUMYNAS "KAIMYNĖLIUI"
30. SUKTINUKAS "ŽIEDAS"
Ant lietinio arba tortilos lapo užtepti rugpienio užtepėlės (receptas svetainėje),
paskanintos prieskoninėmis žolelėmis, užberti česnako žiedelius, į centrą įdėti porą svogūno laiškų ir suvynioti.
Pjaustyti įstrižai, nes gražiau atrodo, puošti rododendro žiedais.Valgyti su jogurto padažu. Skanaus!
31. GĖRIMAS „GAIVUMĖLIS“
Lygiomis dalimis sumaišyti rūgpienį ir mineralinį vandenį(gazuotą),
įdėti žiupsnelį druskos, daug smulkintų krapų bei dar daugiau begonijos ir rododendro žiedų.
Atgaiva karštą dieną.
PIENIŲ ŽIEDŲ IR MEŠKINIO ČESNAKO SUKTINUKAS "SUŠI"
Ingridientai:
meškinis česnakas,
kiaulpienės žiedai su kotu,
avokadas sutrintas ir paslakštytas citrinos sultimis,
šaukštas maltų saulėgrąžų.
Ant meškinio česnako lapo užtepti avokado užtepėlę ir uždėti kiaulpienės žiedą su koteliu,
viską suvynioti, persmeigti sumuštinių smeigtuku.
Srėbalas 40 paukščių dienai
1 stiklinė rauginto pieno,
1 riekė ruginės duonos,
1 šauktas džiovintų šermukšnių uogų,
žiupsnelis cinamono,
keli garstyčios daigeliai.
Į raugintą pieną suberti sulaužytą gabliukais duoną, suberti šrmukšnių uogas, užbarstyti cinamoną ir garstyčių daigelius. Ir skanaus! Sveika. Stipru.
SALOTOS "Tautinės"
1 stiklinė susmulkinto kopūsto,
1 stiklinė daigintų mungo pupelių (galima pakeisti daigintais lęšiais),
1 nedidelė tarkuota raudonoji paprika, gabaliukas molūgo (sutarkuoto - pusė stiklinės),
pusė stiklines rauginto moliūgo.
Paskaninti saulėgrąžų daigais, pipirnės daigeliais, citrina, aliejumi, galima pašlakstyti raugu nuo moliūgų.
Puošti daigeliais, tinka truputis smulkinto rozmarino daigintos ožragės, raudonojo svogūno pagal skonį.
SOJŲ PIENAS
1 variantas. Nuplautas sojų pupeles pamerkti 12-24 val į šaltą vandenį. Po to vandenį nupilti ir pupeles sumalti per mėsmalę su labai smulkiu sieteliu ( dar geriau permalti kelis kartus). Sumalus užpilti vandeniu -.vienai daliai sojų pupelių reikia užpilti 7 dalis vandens. Tada gausime 3 proc. riebumo pieną (tokio riebumo pienas dažniausiai parduodamas maisto prekių parduotuvėse) .Pilant vandens mažiau, pienas bus riebesnis ar net gausis grietinėlė. Sumaltą sojų masę gerai išmaišome ir paliekame 3-4 valandoms pastovėti, įbėrus ant peilio galo druskos, kad geriau susiskaidytų baltymai. Po to gautą masę kaitiname ant silpnos ugnies, pavirinus 30 minučių ir atvėsinus, masę perkošiame per tankų audinį ar sūrmaiši. Pienas pagamintas.Tai kas lieka maišelyje yra ne kas kita, o taip vadinama okara - puiki žaliava daugeliui maisto produktų, ypač kotletų.
2 variantas. Kilogramą sojų pupelių užpilti šaltu, truputį pasūdytu vandeniu ir palikti 16 – 18 val. Po to vandenį nupilti ir pupeles sumalti mėsmale su smulkiausiu sieteliu. Gautą masę užpilti 4 litrais pasūdyto kambario temperatūros vandens. Masę kelis kartus permaišyti medine mentele ir po 40 minučių gautą masę perkošti per medžiaginį audeklą arba maišelį. Likusią tirštą masę dar kartą permalti, vėl užpilti 4 litrais vandens ir pakartoti prieš tai buvusią procedurą. Gautas dvi porcijas skysčio sumaišyti ir pavirinti, saugant, kad pienas neišbėgtų.
Gautas baltos (su gelsvai kreminiu atspalviu) spalvos, saldoko skonio skystis pagal maistinę vertę praktiškai prilygsta 1,5 -3 proc. riebumo karvės pienui, neturintis laktozės.Tai idealus įprastinio pieno pakaitalas, ypač mažiems vaikams, o taip pat sergant diateze bei alergija gyvulinės kilmės maisto produktams. Rekomenduojamas sergant opalige, peritoniniais uždegimais, esant padidintam skrandžio rūgštingumui. Naudojamas įvairių gėrimų paruošimui, košėms, blynams, pudingams, sriuboms, kepiniams. Laikomas šaldytuve, panašiai kaip ir karvės pienas.
SOJŲ VARŠKĖ
Į indą su karštu sojų pienu išspaudžiame citrinos sulčių ir mediniu šaukštu kelis kartus skersai perbraukiame iki dugno, išimame šaukštą ir pridengę dangteliu palaikome 10 -15 minučių. Po to į kiaurasamtį įtiesiame marlę ar kitokį audeklą (arba sūrmaišį), atsargiai supilame gautą masę, ją prispaudžiame dangčiu ir po valandos atsargiai su visa marle pamerkiame į indą su šaltu vandeniu. Po pusvalandžio turėsime garsųjį tofu sūrį arba varškę.
SOJŲ KOTLETAI
Gautas sojų išspaudas pagaminus pieną arba tiesiog sumalus gerai išvirtas sojų pupeles, galima panaudoti sojų kotletų, pašteto, ruletų ir kitokių maisto produktų gaminimui. Į išspaudas arba specialiai ruošiamą faršą kartu primalant , primaišoma svogūnų, česnakų, druskos, prieskonių, kiaušinių ir nedidelį kiekį manų kruopų arba miltų, paruošiame masę (panašiai kaip ir įprastinių kotletų) labai skanių ir vertingų kotletų gamybai. Galima pridėti bulvių košės, moliūgų, grybų ir kitokių priedų. Kotletus galima kepti keptuvėje (ant aliejaus ar taukų ) arba orkaitėje. Kepimo skardą pabarstome ruginiais miltais, sėlenomis ar džiuvėsėliais, galima truputį pašlakstyti aliejaus. Kotletus tinka valgyti ir atšalusius. Galima valgyti su įvairiais padažais, raugintais agurkais ir kt.
----------------
Taigi, brangstant pieno produktams bei sparčiai nykstant smulkiems pieno ūkiams arba negalintiems naudoti pieno produktų, sojų pupelės galėtų būti gera alternatyva parduotuvių pieno produktams, kurie dažnai būna pagaminti iš nežinia kokios kilmės perkaitintų pieno miltelių. Genetiškai nemodifikuotų ar net ekologiškų sojų galima prisiauginti patiems ( jų agrotechnika beveik nesiskiria nuo įprastinių pupelių auginimo agrotechnikos) arba nusipirkti pas ūkininkus.
------------------------
Sojų patiekalus pagamino ir nufotografavo Danutė Kunčienė, aprašymai prof. habil. dr., augalų selekcininko Antano Svirskio
MOLIŪGO KAVA
Sumalti ir lengvai paskrudinti džiovintą moliūgų žievę. 2 arbatinius šaukštelius gautų miltelių užpilti stikline karšto vandens, palaikyti keletą minučių, pabalinti pora šaukštelių sojų pieno ir pasaldinti pagal skonį.
MOLIŪGO MILTAI
Sudžiovinti moliūgo žieves ir minkštimą, tada sumalti. Turesite nuostabius miltus, kuriais praturtinsise gaminius.
ŽALI RAUGINTI POMIDORAI PAGAL GRUZINŲ RECEPTĄ
Pomidorą įpjauti ir į jo vidų pridėti susmulkintų salierų lapkočių ir čenako, padruskinti ir uždėjus indą prislėgti.
Po 3-4 dienų atsiranda sultys, paragauti, ar pakanka druskos, jei ne - pasūdyti.
Rauginti 10 dienų, o po to šaltai laikyti.
RAUGINTI OBUOLIAI
Geriausiai rauginimui tinka antaniniai obuoliai.
Obuolius perdengti juodųjų serbentų ir vyšnių lapais, užpilti 2,5 ltr vandens.
Į vandenį dėti 1,5 šaukšto druskos, 3 šaukštus cukraus, 40 g ruginių miltų.
Miltus užplikyti nedideliu kiekiu vandens išplakti, tada sudėti druską, cukrų ir užpilti ant obuolių, kad apsemtų.
Prislėgti ir rauginti.
RAUGINTI MOLIŪGAI
1kg moliūgų, supjaustytų 3-4 cm kubeliais;
1 ltr vandens;
3 šaukštai druskos;
2 šaukštai cukraus;
kelios skiltelės česnako;
1 šaukštelis kalendros;
1 šaukštelis kmynų;
Sudėti prieskonius, užpilti vandeniu, prislėgti ir 5 dienas rauginti kambario temperatūroje. Tada laikyti šaltai ir valgyti.
ĮDARYTI POMIDORAI
Pomidorai įdaryti šiuo įdaru: maltos daigintos saulėgrąžos, paskanintos smulkinta ožrage ir ciberžole, įbertas žiupsnelis baltosios balandos sėklų.
Tą patį dar galima paskaninti česnakais.
BRAŠKIŲ PADAŽAS
Į keptuvę įdėti lydyto (arba paprasto) sviesto, pašildyti, kai bus ištirpęs, dėti perpjautas braškes ir kaitinti, kol pradės išsiskirti sultys. Tada įberti čiobrelių (galima ir džiovintų), truputį (pagal skonį) medaus ir turėsite nuostabų padažą prie sūrio, ryžių ar žuvies.
PAVASARINĖ GRIKIŲ KOŠĖ
Išbrinkyti ir žolelėmis (garšva, dilgėle, kiaulpiene, meškiniu česnaku) paskaninti grikiai, ant gi (lydyto) sviesto lengvai patroškinti morka ir svogūno roputė. Puošta džiovintais topinambais, kurie atstoja šaukštą. Kiškio kopūstų lizdelis pražydęs vidury. Valgoma ir šilta, ir šalta.
TOPINAMBŲ PYRAGAIČIAI "SEKMADIENIS"
Iš kiaušinio ir šaukšto miltų suplakti tešlą kaip omletui.
Tada įdėti burokine tarka sutarkuotą topinambą, įberti cinamono ir nugesintos sodos. Tešla turėtų būti grietinės tirštumo.
Supilti į formeles ir kepti 180° C temperatūroje apie 25 min.
PASTARNOKO TRAŠKUČIAI
Su skutikliu pridrožti pastarnokų ir sudžiovinti džiovykloje 35 laipsnių temperatūroje.
SĖKDUONIUKAI "RUDENĖLIS"
Iš maltų moliūgo ir saulėgrąžų sėklų pasidaryti sėklų miltus.
150 g sėklų miltų;
300 g šaltalankio išspaudų;
100 g rudojo cukraus (arba 50 g medaus)
Viską suminkyti ir formuoti rankomis sėkduoniukus.
Kepti (džiovinti) orkaitėje (džiovykloje) 40 laipsnių temperatūroje.
SAULĖGRĄŽA BROKOLYJE
Vidutinio didumo brokolis, 2 stiklinės saulėgrąžų, 1 kiaušinis, 1 stiklinė avižinių miltų, truputis druskos, 3 šaukštai baziliko pastos.
Ant garų apvirti brokolį. 1 stiklinę saulėgrąžų pakepinti, kitą - sumalti kavamale. Sudėti į puodą brokolį, kiaušinį, maltas saulėgrąžas, avižinius miltus, viską mikseriu susmulkinti, gerai suplakti ir sudėti likusias sveikas saulėgrąžas, baziliko pastą, druską. Gerai iŠplakti. Kepimo formą ištepti Gi sviestu ir sukrėsti gautą masę.
Kepti 180 °C temperatūroje apie 20 min.
Valgyti ir šiltą, ir šaltą.
" SAULĖS SUGRĮŽIMAS" - POMIDORAS, ĮDARYTAS DAIGINTOMIS SAULĖGRĄŽOMIS
Daigintas saulėgrąžas sumalti, paskaninti citrinos sultimis, baziliku, petražole, druska pagal skonį. Perpjauti pomidorą, išimti minkštimą ir sudėti saulėgrąžas.
LABAI SKANŪS DŽIOVINTI POMIDORAI
Nuplauti, nusausinti ir supjaustyti išilgai. Geriausiai imti mėsingus pomidorus, pvz. “Jaučio širdis”. Džiovinti džiovykloje ar orkaitėje 45 ºC temperatūroje. Sudžiovintus laikyti sandariai, geriausiai stikliniame inde.
SKANĖSTAS "PIRMOJI VYŠNIA"
Lygiomis dalimis vyšnias be kauliukų ir bananą suplakti mikseriu, pasaldinti saikingai pagal skonį (medumi arba nendrių cukrumi ir įdėti truputį kokoso drožlių). Atšaldyti šaldymo kameroje. Valgyti vieną arba su karštu pyragu, prieš valgant, kam patinka, pagardinti mėtomis.
UŽTEPĖLĖ-SKANIUKAS
2 šaukštai maltų linų sėmenų, 2 šaukštai maltų saulėgražų, sukapota 1 svogūno roputė ir 1 sutarkuota morka, sauja petražolių. Viską porą minučių patroškinti ir tada sudĖti linų bei saulėgražų miltelius ir dar minutę patroškinti įpylant vandens, kol gausis vientisa masė.
MEŠKINIO ČESNAKO PASTA
BUROKĖLIAI MARINUOTI OBUOLIŲ SULTIMIS, MEŠKINIS ČESNAKAS, DŽIOVINTOS ŽOLELĖS
RŪGPIENIS, POMIDORAS, MEŠKINIS ČESNAKAS
SAULĖGRĄŽŲ SKANAINIS
Stiklinė saulėgrąžų
pusės citrinos arba šaukštas svarainių sulčių.
Nuplauti saulėgrąžas ir palaikyti užpiltas apie 3-4 val. Nukošti vandenį ir vieną parą padaiginti, perplauti, įpilti 1/4 stiklinės vandens, sumalti mikseriu, įdėti citrinos arba šaukštą svarainių sulčių. Valgyti su duona, bulvėmis, bulviniais blynais, gardinti troškinius, sriubas.
SAULĖGRĄŽŲ SKANAINIS su krienais
Stiklinė padaigintų saulėgrąžų,
pusė citrinos arba šaukštas svarainių sulčių,
2 šaukštai tarkuotų krienų,
1-2 šaukštai džiovintų prieskoninių žolelių (bazilikas, petražolė, salieras ir kt.),
truputis druskos
Saulėgrąžas, įpylus 1/4 stiklinės vandens, susmulkinti mikseriu, viską sumaišyti ir valgyti su duona, bulvėmis, bulviniais blynais, gardinti troškinius, sriubas.
SAULĖGRĄŽŲ SKANAINIS su sezamu
stiklinė padaigintų saulėgrąžų,
stiklinė pakepintų sezamų,
sirupo (kadugių, svarainių, pienių ar kt.)
Susmulkinti mikseriu daigintas saulėgrąžas, įpilant1/4 stiklinės vandens, sumalti sezamą, viską gerai sumaišyti, pagardinti 1-2 šaukštais turimo sirupo (kadugių, svarainių, pienių ar kt.)
SAULĖGRĄŽŲ SKANAINIS su aronija
Stiklinė padaigintų saulėgrąžų,
stiklinė pakepintų sezamų,
sirupo (kadugių, svarainių, pienių ar kt.)
2 šaukštai džiovintų kavamale sumaltų aronijų .
Saulėgrąžas, įpylus 1/4 stiklinės vandens, susmulkinti mikseriu. Viską sumaišyti. Valgyti su duoniukais, košėmis.
SAULĖGRĄŽŲ SKANAINIS su juodgrūde
stiklinė padaigintų saulėgrąžų,
stiklinė pakepintų sezamų,
sirupo (kadugių, svarainių, pienių ar kt.)
2 šaukštai pakepintos juogrūdės.
Viską sumaišyti. Valgyti su duona, duoniukais, košėmis.
SKANIUKAI SU IMBIERU
300-350 g miltų;
150 g rudojo cukraus;
1 šaukštelis cinamono;
3 šaukšteliai imbiero;
1 šaukštelis kėlimo miltelių;
truputis druskos;
130 ml aliejaus ir rūgpienio,
kiaušinis (galima ir be jo).
Aliejų, rūgpienį, kiaušinį suplakti mikseriu ir supilti į dubenį su miltais, cukrumi, imbieru, cinamonu, kėlimo milteliais ir vėl plakti. Sudėti susmulkintą kriaušę ir dar plakti, kol pasidarys vientisa masė. Masę supilti į formeles ir pabarstyti sukapotais graikiniais riešutais, sumaišytais su cukrumi ir imbieru.
SEKMADIENIO APKEPAS
Nedidelė kopūsto galvutė,
pora morkų,
2-3 skiltelės moliūgo,
pora kiaušinių (galima ir be jų)
stiklinė avižinių dribsnių,
svogūno roputė,
pusė aštriosios paprikos,
skanskonių.
Gūžinį kopūstą stambiau, moliūgą smulkiai supjaustyti, morkas sutarkuoti. Susmulkintą kopūstą ir moliūgą dar pasmulkinti mikseriu, kol atsiras sultys. Tada patroškintą svogūną ir morkas sumaišyti su susmulkintais kopūstais ir moliūgu. Supilti išplaktus kiaušinius (arba ne), suberti avižinius dribsnius ir skaninti mėgstamais prieskoniais. Gautą masę supilti į formą, pateptą lydytu sviestu ar kitais riebalais ir apie valandą kepti orkaitėje 230 laipsnių temperatūroje, prieš pašaunant užtarkuoti sūrio, bus traški plutelė (galima ir be sūrio). Iškeptą valgyti su agurkų salotomis, pagardintomis rūgpieniu ir prieskoniais (baziliku, krapu, salieru, petražole). Salotos vėlgi tiks įvairios. Skanaus!
ŠALTALANKIŲ SULTYS
Patariame išsispausti šaltalankių sulčių.
Sultimis galite praturtinti gėrimus, kokteilius, paskaninti arbatą - sustiprinsite imuninę sistemą.
ŠALTALANKIŲ SAUSAINIAI
100g. šaltalankių išspaudų,
60 g. rudo cukraus,
2 šaukštai kvietinių sėlenėlių
Viską sumaišyti, suformuoti 0,3 cm storio paplotėlius ir džiovinti orkaitėje 50 laipsnių temperatūroje 3-5 val.
DŽIOVINTA ARBŪZO ŽIEVĖ
Arbūzo žievę supjaustyti plonomis juostelėmis ir išdžiovinti džiovyklėlėje 30 laipsnių temperatūroje.
Išdžiūvusius užpilkite karštu vandeniu, palaikykite 10-20 min. Puiki arbata inkstų valymui.
MOLIŪGO IR ERŠKĖTROŽIŲ UOGIENĖ
2 dalys moliūgo,
viena dalis erškėtrožių uogienės,
pagardinimui erškėtrožių žiedlapių medus.
Moliūgą susmulkinti ir suplakti plaktuvu, sudėti erškėtuogių uogienę (susmulkinti erškėtrožių vaisiai su medumi (santykiu 2:1),
dėl skonio ir kvapo pagardinti erškėtrožių medumi ir viską suplakti.
ERŠKĖTROŽIŲ ŽIEDLAPIŲ "UOGIENĖS"
Žiedlapiai sirupe
300 g rudo cukraus
200 ml vandens
300g žiedlapių
50 g degtinės
Iš cukraus ir vandens išvirti sirupą, tada sudėti žiedlapius ir supilti, degtinę. Truputį pakaitinti.
Paruoštas sirupas nuostabaus kvapo. Naudoti kokteiliams, arbatoms arba kepiniams.
Rožių medus
300 g medaus
100 g žiedlapių.
Medų pakaitinti iki 40 laipsnių ir sudėti žiedlapius, tada mikseriu suplakti. Turėsite rožių medų.
Kosint naudoti po 1 šaukštelį medaus į arbatą. Arba tiesiog mėgautis nuostabiai kvepiančiu medumi.
Rožinė pasta
Mikseriu sumalti žiedlapiai. Galima pasigaminti vandenuką veidui arba dėti į saldumynus.
SAULĖGRĄŽŲ UŽTEPĖLĖ
Padaigintas saulėgrąžas sumalti kartu su petražolėmis, paskaninti meškinio česnako pasta ir ožrage, įdėti truputį druskos ir citrinos sulčių.
Tepti ant pomidoro skiltelės aba kitos mėgstamos daržovės.
RAUGINTOS DARŽOVĖS
Nedidelę kopūsto galvą padalinti į keturias dalis, pašalinti šerdį, supjaustyti 3-4 morkas (nevirtas) 2-3 cm storio griežinėliais, 10 nedidelių obuolių (geriau rūgštesnių), 6 vidutinio didumo burokėliai, 3-5 galvutes česnako.Burokėlius nulupti ir užpilti šaltu vandeniu ir kaitinti. Kai užvirs, išjungti ir palikti atvėsti tame pačiame vandenyje.Į puodynę sudėti aukščiau išvardytas daržoves, česnaką nuvalyti ir sudėti skilteles.Tada burokėlius ir užpilti tuo vandeniu, kuriame virė burokėliai, tik dar įdėti druskos (1 šaukštas 1 litrui vandens). Nereikia slėgti. Aprišti puodynę marle ir įrūgę bus tik tada, kai česnako skiltelė nusidažys raudonai. Skanaus!
ČESNAKINĖ RŪGPIENIO UŽTEPĖLĖ
Smulkinto meškinio česnako (pagal skonį) įdėti į rūgpienio užtepėlę, sumaišyti ir valgyti su makaronais ar kuo kitu.
MEŠKINIS ČESNAKAS MARINATE
Meškinio česnako stiebelius sukarpyti, sudėti į stiklainį ir užpilti marinatu pagal savo skonį.
Linkime šeimininkėms būti kūrybingoms ir pačioms kurti receptus.
MEŠKINIO ČESNAKO UŽTEPĖLĖ
Meškinį česnaką sumalti mėsmale, įdėti truputį druskos, patroškinti keletą minučių aliejuje, pagardinti skanskoniais arba maltomis sėklomis, tepti ant duonos arba vartoti įdarui. Galima juo gardinti troškintas daržoves, sriubas ir kitką.
ERŠKĖTROŽIŲ UOGIENĖ
Erškėtrožių vaisius perpjauti pusiau, išimti sėklas. Išvalytus vaisius nuplikyti ir užpilti cukrumi (rudu) arba medumi. Palaikyti parą. Po paros, jeigu buvo su cukrumi užpiltos, pavirti, o jeigu su medumi, tai pakaitinti iki 40 laipsnių temperatūros. Su medumi pagamintas gaminys laikomas šaldymo kameroje. Tai nuostabaus skonio ir turtingas vitaminais produktas. Skanaus!Jeigu pageidaujate, kad būtų vientisa masė, sumalkite mikseriu.
PAVASARINĖS KULINARIJOS RECEPTAI
Meškinio česnako salotos:
supjaustome meškinį česnaką, įdedame sutarkuotą tompinambą ir obuolį, įpilame šlakelį moliūgų aliejaus ir skanaus!
Žolelės: žliugė, garšva, builius, dilgėlė, tompinambas, česnakūnė, kiškio kopūstas, kiaulpienė.
Žoleles susmulkinti, tompinambą supjaustyti griežinėliais, pabarstyti džiovintomis morkomis ir paskaninti aliejumi su trupučiu citrinos sulčių.
Žoleles: kiaulpienę, garšvą, builių, česnakūnę, pumpurus pušies (keletą), avietės pumpurus susmulkinti, agurkus supjaustyti, paskaninti grudėta varške.
GINTARĖLI, GINTARĖLI, DOVANOK MAN SVEIKATĖLĘ...
Gintaro arbata
Saują smulkių gintarų užpilti litru verdančio vandens, pastatyti ant degančios žvakės liepsnos 15-20 min. ir galima gerti. Galite pasiskaninti medumi. Antiseptikas, stiprina imuninę sistemą. Valo organizmą nuo energetinių šlakų, mažina neigiamą streso poveikį.
SKRYLIAI IŠ RUPAUS MALIMO MILTŲ
Lygiomis dalimis suberti ruginius ir kvietinius rupaus malimo miltus į dubenį, įpilti vandens po truputį ir minkyti, kad tešla gautųsi vidutinio kietumo. Po to iškočioti tešlą, supjaustyti rombeliais ir virti pasūdytame vandenyje, kol iškils į paviršių (apie 5 min.).Valgyti su padažu, grietine ar lašinukų spirgučiais.
BLYNAI
Iš kvietinių rupaus malimo miltų užmaišome lietinių tešlą. Iškepame blynelius.Įdarui: sutarkuojame fermentinį sūrį ir paskaniname džiovintomis žolelėmis ir skanskoniais. Užberiame tarkuotą sūrį su žolelėmis ant pusės blyno ir perlenkiame (uždengiame). Pamirkome išplaktame kiaušinyje ir pavoliojame avižiniuose dribsniuose. Apkepame lydytame svieste iš abiejų pusių. Valgome su česnakiniu padažu. Skanaus!
LINŲ SĖMENŲ UŽTEPĖLĖ
Vieną morką smulkiai sutarkuoti, svogūną smulkiai sukapoti peiliu, pasitroškinti aliejuje, į patroškintas daržoves įdėti 3-4 šaukštus kavamale maltų sėmenų, įpilti vandens ir troškinti iki manų košės konsistencijos (kad galėtume užtepti ant duonos), baigę troškinti, pagardiname skanskoniais ir džiovintomis prieskoninėmis daržovėmis. Tepame ant ant daržovių ar ant plonų blynelių. Ir skanaus visą Adventą, ir ne tik...
ŽOLINČIŲ SKRUZDĖLYNAS
200 g kvietinių sėlenėlių, 500 g ruginių miltų, 100 g linų sėklų, 100 g. saulėgrąžų, 50 g sezamo sėklų, 50 g aguonų, žiupsnelis kmynų, cinamono arba kardamono, truputis muskato riešuto, Į mišinį įpilti vandens tiek, kad gautųsi tešla kaimiškos grietinės kietumo, daryti kelių cm storumo volelį ir supjaustyti 1-2 cm storio. Tada peiliu sufomuoti kelių mm storio paplotėlius ir džiovinti orkaitėje. Sudėti į iki 150 laipsnių įkaitintą orkaitę, palaikyti 5 min. ir toliau džiovinti 50-60 laipsnių temperatūroje. Išdžiovintus duoniukus sudėti į lėkštę ir užpilti atšildytu medumi. Formuojant skruzdėlyną įdėti aguonų, razinų...
ŽLIŪGĖS SALOTOS
Apie žliūgės naudą yra rašyta mūsų svetainėje (psl. "Žalioji sanatorija"), o dabar noriu paskatinti jos pasirinkti, kol dar yra į valias, ir užsiraugti žiemai. Kopūstų ir burokų dar galėsime rasti, o žliūgę užsnigs ir nebebus. Tad, kol yra pilni laukai, į darbą!Daržinę žliūgę nuplauti ir susmulkinti. Galite raugti kaip kopūstus su druska, bet patariu su laktofermentu. Daugiau laimėsite, turėsite ypatingai naudingas salotas. (Apie laktofermento pasigaminimą jau esame rašę. Po to raugintą žliūgę skanu valgyti su moliūgu arba morka, tiks ir su šviežiais kopūstais ar burokėliais, salierais ir pan. Žliugę raugintą arba šviežią užpilti šaukštu aliejaus ir pridėti sėkliukių (linų, saulėgrąžų, kanapių, sezamo), susmulkintų kiaulpienės šaknų, truputį patarkuoto moliūgo ir parūgštinkite laktofermentu (jei neturite, tai parūgštintu mineraliniu vandeniu) ir dar pridėkite skanskonių. Skanaus!
RUDENS RECEPTAS
"Rūgpienio užtepėlė"
Rūgpienį sušaldyti šaldymo kameroje. Po to jį sukrėsti į marlę ir leisti išvarvėti vandeniui. Į gautą masę pridėti žalumynų, t.y. petražolių, krapų, bazilikų, susmulkinto česnako. Sutarkuoti morką, saldžiąją papriką, agurką, truputį druskos ir skanskonių. Viską gerai išmaišyti. Tinka valgyti su duona, agurku, įdaryti paprikas ar tiesiog ant paplotėlio. Skanaus!
RUDENS GĖRYBĖS
Erškėtrožių uogienė su medumi
Erškėtrožių uogas perpjauti per pusę, išimti sėklides, medų pakaitinti iki 45 laipsnių ir užpilti uogas. Kitą dieną dar truputį pakaitinti. Vietoj medaus galima naudoti rudojo cukraus sirupą (1 kg 0,5 kg cukraus). Sirupu užpylę palaikome per naktį, o kitą dieną truputį paviriname. Kad būtų geresnis kvapas, įdedame erškėtrožių žiedlapių.
Moliūgų sultys
Gerkime moliūgų sultis, bent po 300 gramų per parą. Kad būtų skaniau, maišykime su kriaušėmis, obuoliais ar morkomis. Moliūgų sultys yra daug įvairių vitaminų ir mineralinių druskų.Moliūgų sultimis galima tepti egzemos pažeistas vietas.
Šermukšniai - polivitaminų šaltinis
Nuotraukoje šermukšnių kekės rudojo cukraus sirupeŠermukšnių vaisių preparatai vartojami nuo avitaminozės, virškinamojo trakto sutrikimų. Šermukšniai skatina šlapimo išsiskyrimą, laisvina vidurius, stabdo kraujavimą, jais gydomas inkstų, šlapimtakių, kepenų, tulžies pūslės ligos, mažakraujystė, cukrinis diabetas, hemorojus. Šermukšnio vaisiuose esantys pektinai mažina rūgimo procesus žarnyne, todėl tinka meteorizmui (pilvo pūtimui) mažinti.
Šermukšnių vaisių antpilasŠermukšnių vaisių antpilą ruoškite taip: 2 šaukštelius šermukšnio vaisių užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, palikite nusistovėti 1 valandą laiko, po to nukoškite. Šį antpilą mažais gurkšneliais išgerkite per dieną.
(Pagal V. Sasnausko knygą "Vaistiniai sodo augalai")
ŽOLINČIŲ DEŠRELĖS IŠ DIEVO SODO AUGALĖLIŲ
Pagamintos Ūkininkų sąjungos 70-mečio proga
SVEIKO MAISTO KURSAI "MOLIŪGAS KASDIENAI IR ŠVENTEI"
Mokomės užsiraugti moliūgą
RAUGINTAS MOLIŪGAS
1kg moliūgų,
3 šaukštai druskos,
4 skiltelės česnako,
šaukštas kmynų arba krapų sėklų,
truputis kalendros,
litras vandens,
2 šaukštai cukraus.
Nuluptą moliūgą supjaustyti 3 cm dydžio kubeliais, česnaką griežinėliais. Į kubiliuką ar puodynę suberti prieskonius, užpilti sūdytu vandeniu, sudėti moliūgą ir paslėgtą 6-7 paras kambario temperatūroje. Įrūgusius moliūgus sudėti į stiklainius, o nupiltą skystį 3 min pavirti ir užpilti ant moliūgų, palaikyti 5 min ir vėl nupilti. Tada dar kartą skystį užvirti užpilti ir uždaryti su metaliniais dangteliais.
Moliūgų sriuba
Moliūgų plovas
1,5 stiklinės ryžių,
500 g moliūgo,
200 g obuolių,
100 g svarainių,
100 g razinų,
0,5 stiklinės sviesto.
Nuplovus obuolius ir svarainius, išėmus jų sėklalizdžius, supjaustyti mažais kubeliais ir sumaišyti su plautomis razinomis. Puode ištirpinti pusę nurodyto sviesto kiekio, įdėti luptus griežinėliais supjaustytus moliūgus, suberti trečdalį ryžių, ant viršaus – sluoksnį vaisių, užberti likusiais ryžiais. Ant viršaus sudėti likusį sviestą, užpilti karšto sūdyto vandens tiek, kad apsemtų ryžius. Uždengus puodą, šutinti 45 min. ant silpnos ugnies.
DANUTĖS RECEPTAS
300 g moliūgo minkštimo, 100 g moliūgo sėklų, 3–4 šaukštai spanguolių uogų, 3–4 šaukštai pienių ar paprasto medaus (galima ir klevų sirupo, kurio jau yra parduotuvėse). Supjaustyti moliūgą (gražiau – figūriniu peiliu), sudėti likusius produktus, sumaišyti ir palikti nakčiai. Rytą galima mėgautis nuostabaus skonio desertu.
APDOVANOJIMAS UŽ VARNALĖŠŲ ŠAKNŲ SKANĖSTO RECEPTĄ
Kauno apskrities visuomenės
sveikatos ugdymo centro paskelbtame konkurse "Sveikos vasaros
receptas" varnalėšų šaknų skanėsto receptas buvo pripažintas originaliausiu ir sveikiausiu. Apdovanojimą klubo prezidentei Danutei Kunčienei įteikė centro direktorė
Ingrida Vilušiene (antra iš kairės). "Žolinčių akademija" dėkoja visuomenės
sveikatos ugdymo centrui už organizuotą konkursą ir džiaugiasi, kad paprastas varnalėšos patiekalas buvo pripažintas sveikiausiu. O kad
tikrai sveika valgyti varnalėšų patiekalus dar paruošime straipsnelį.
VARNALĖŠŲ ŠAKNŲ SKANĖSTAS
Patroškinti ant Gi sviesto tarkuotą morką, kubeliais
supjaustytą geltoną papriką, roputę, keletą salierų lapelių. Apvirti
varnalėšos šaknis pasūdytame vandenyje ir supjaustytas sudėti
į keptuvę prie patroškintų daržovių, pridėti vieną
šaukštą grietinėlės ir truputį patroškinti. Baigus troškinti paskaninti
skanskoniais. Labai gardu. Skanaus!
PAVASARIO KULINARIJA
Panemunes sveikatos mokyklėlėje
Dievo sodo žolių valgių gaminimą demonstruoja Danutė Kunčienė
Paskaitą apie Dievo sodo žolelių maistines savybes skaito Gražina Juknevičienė
Įdomu klausytis ir žinoti, kiek gero mums suteikia "piktžolės" geruolės...
PIRMOSIOS DIEVO SODO DOVANOS
Bunda gamta, bunda ir įvairios žolelės. Nepraeikime abejingai pro Dievo mums siunčiamą organizmo pastiprinimo lobį. Nusiskinkime keletą lapelių garšvos, pienių, builio, asiuklio, sumaišykime su kopūstais, užspauskime greitfruito sulčių, pagardinkime žolinčių pabarstukais, galima dar ir truputį aliejaus įpilti ir ... skanaus
Avižų kisielius
Avižų kisieliaus maistinė vertė
Avižų kisielius yra vertingas patiekalas ne tik tradiciniam Kūčių stalui, bet tinka vartoti ir kasdieninėje mityboje. Tai vienas iš sveikiausių valgių, turinčių įvairių maistinių medžiagų. Avižų kisielius gaminamas iš avižinių miltų arba dribsnių, kurių sudėtyje yra 12 % vandens, 54,7% krakmolo, 11,9% baltymų, 6,8% riebalų. Labai vertingi avižų baltymai, iš kurių svarbiausias- oveninas. Jo sudėtyje yra visos nepakeičiamos ir kitos amino rūgštys. Avižų riebalų sudėtyje yra polinesočios riebiosios rūgštys - oleinas ir linolinas.
Avižų kisieliuje gausu B grupės vitaminų, tokių kaip: cholinas, folacinas, B, B1, B6, E ir kiti vitaminai. Šie vitaminai reikalingi smegenų, kepenų ir kasos veiklai bei odos regeneracijai. Iš mikroelementų vyrauja silicis, kalis, fosforas ir magnis, tačiau yra ir kitų elementų. Avižų kisielius, košė ar apkepas yra geležies, mangano, cinko, vario ir kitų mikroelementų šaltinis.
Avižinės košės daugelyje šalių yra tradicinis pusryčių valgis. Avižų kisielius geras dietinis produktas. Patariama vartoti silpnos sveikatos žmonėms ir išsekusiems ligoniams, veikia kaip prakaitą, šlapimą varanti ir karštį mažinanti priemonė. Sveiki žmonės avižų kisieliumi ir toliau gali stiprinti sveikatą
(Doc. Ksavera Vaištarienė)
Avižinio kisieliaus (žiūrės) receptas
Imame 300 g stambiai maltų avižinių miltų arba dribsnių, 1,2 litro vandens, juodos duonos riekelę, beržo anglies gabalėlį.
Miltus arba dribsnius užpilkite apyšilčiu vandeniu, išmaišykite, įdėkite juodos duonos riekelę ir beržo anglies gabalėlį (kartumui sumažinti). Palaikykite kambario temperatūroje nuo vienos iki dviejų parų (žiūrint kaip rūgsta). Po to masę perkoškite per marlę. Skysčio turi būti apie 800 g. Tą skystį supilkite į puodą, įdėkite truputį druskos ir maišydami virkite, kol sutirštės. Išvirusį kisielių sukrėskite į dubenį. Avižinis kisielius valgomas tiek šiltas, tiek šaltas.
Užgavėnių blynai
Žolinčių užgavėnių blynas su meškiniu česnaku raganaitės (Danutės Kunčienės) rankose.
Ji visiems linki sveikų blynų.
Blynas keptuvėje...
Žolelių ir sėklelių pabarstukai, su kuriais blynai dar skanesni
Užgavėnių blynas "Drugelis"
Prieskonių mandala
Vegetariškų valgių parodoje
Žolinciai linki ne tik vegetarams, bet ir
visiems naudoti gausiai žalumynų
Žalumynai
Duona vegetarų baliui
Vegetarų baliaus stalas
Miežinė duonaitė su daržovių priedais
Kopūstų pyragas
Močiutės pyragas, puoštas begonijų žiedais, kurie taip pat valgomi